laupäev, 22. juuli 2017

Kuidas täita PDF-faile?

Omavalitsuste lehtedel ringi vaadates paistab silma, et enam levinud formaadid on PDF, DOC või RTF. Tekstitöötluse faili oskame täita aga PDF-failidega jääme hätta, sest PDF-faili muutmine on tavaliselt programmi tasulises versioonis. Seega tavapärane käitumine on see, et prindin välja, täidan käsitsi, skaneerin uuesti arvutisse ja saadan e-postiga.

Minu e-riigi unistus on hoopis see, et täidan Riigiportaali lehel vastavad väljad, mis lähevad vastavasse infosüsteemi ja nupu vajutusega saadetakse KOV-le või muule riigiasutusele.

Mis on PDF? PDF ehk Portable Document Format on PostScriptil põhinev arvuti riist– ja tarkvaraplatvormist sõltumatu elektrooniliste dokumentide vorming. PDF-faile kasutatakse eeskätt virtuaalse paberina, trükiettevalmistuses ja dokumentide arhiveerimiseks.

Milliseid PDF-lugejaid kasutada? Kõige populaarsem on  Adobe Acrobat Reader DC, mis töötab platvormidel Windows, Mac OS ja Android. Kõigil platvormidel töötab ka tasuta Foxit Reader — Award-winning PDF Reader. Vabavaralise PDF-lugeja leiad lehelt http://pdfreaders.org/.

PDF-faili üleslaadimine.png

Millega muuta PDF-faile? PDF-failide loomiseks ja muutmiseks soovitan online programmi PDFescape (nüüd on tasuta ainult online versioon). Ilma sisse logimiseta saad PDF-faili üleslaadida seadmest või internetist. Soovitan sisse logida Google kontoga ja kasutada Chrome rakendust (enam ei ole).


Peale sisse logimist näed oma konto võimalusi.
PDF-konto.png

Nendest tasulised on Desktop ja Publish. Alustamiseks klikka nupule Open.

Kui sul on PDF-fail seadmes, siis vali Upload PDF to PDFescape. Kui fail on brauseris, siis Load PDF from Internet.

Katsetame Otepää valla lehelt sotsiaalhoolekande blanketti Sünnitoetus. Kahjuks see veebiaadress ei toimi ja fail tuleb alla laadida arvutisse. Samas Riigi Teataja aktide lisad töötavad laitmatult. KOV lehel võiks olla ka Riigiportaali eesti.ee aadress, mille kaudu saaks ta taotleda sünnitoetust.

Teksti sisestamine.pngBlanketi täitmiseks vajuta nuppu Text ja pane tähele, et peale õigele kohale klikkides tekib võimalus muuta teksti fonti (Arial, Times New Roman, Veranda, Courier New, Signature ehk nagu kirjutatud käsitsi), suurust ja stiili (paks, kursiiv, allajoonitud).


Teksti suurus.png

Tekstikast.pngJärgmine ülesanne on eelnevalt tekstikasti loomine ehk võtad lahtris ülevalt vasakult kinni ja lohistad paremale alla.
Tulemusena näed kasti, kus on mustad nelinurgad nurkades. Need kastid on olulised parandamiseks ja kustutamiseks. Parandamiseks  või kustutamiseks märgistad vajalikus lahtris kasti ja muudad fonti, suurust, stiili või kustutamiseks vajutad prügikasti ikoonile.

Kui vorm on täidetud, siis tuleb salvestada ja alla laadida. Selleks vajuta rohelisele nupule, millel on nooled peal. Sinise, flopi märgiga saad ainult salvestada.

Kui hakkad looma uut dokumenti, siis saad Insert sakil lisada pilte, linke, vormi väljasid, joonistada vaba käega ja palju muud. Valik täieneb kui vajutad nuppu More. Kustutamiseks tuleb mõnikord kasutada objektil paremat klikki ja valida Delete Objekt. Kindlasti uuri, mida on võimalik teha sakkidel Annotate ja Page.

Lisa tööristakastis.png
Kui on vaja kasti rist teha, siis võid kasutada ka linnukest (nupp Checkmark avaneb nupuga More). Ja ära unusta vajadusel kasti suurust muuta nurkadest. Hiirega kasti sees olles tekib kursoriks pluss märk nooltega. Siis on sul võimalik kasti õigesse kohta lohistada.

Head avastamist!